WSPINART to z jednej strony słowny zlepek łączący w sobie dwie pasje – szeroko pojęte, we wszystkich swoich odmianach, sporty górskie: wspinanie oraz narciarstwo; z drugiej strony wspinart można rozumieć jako „sztukę wspinania” – wspinania bezpiecznego, harmonijnego takiego, w którym działanie nie istnieje bez myślenia. Ta idée fixe założyciela szkoły, przyświeca naszym działaniom szkoleniowym- nie tylko wspinaczkowym. Zgodnie z nią staramy się rozwijać od kilkunastu lat i chcemy nią zarażać innych!

Wspinanie, podobnie jak inne odmiany działalności górskiej, można realizować na wiele sposobów. Siłowo, brutalnie, tracąc przy tym niepotrzebnie energię albo metodycznie i dzięki temu – efektywnie. Harmonia w połączeniu z efektywnością to sztuka osiągania celów nie tylko podczas wspinaczki, lecz również podczas uprawiania innych sportów górskich.

Bezpieczeństwo, partnerstwo, wysokie umiejętności techniczne i poszanowanie natury, to dla nas podstawy w działaniu w górach. Jeśli chcesz rozwijać się zgodnie z nimi w dziedzinach, które nie są nam obce, zapraszamy na szkolenia, kursy i do wspólnego działania!

Mateusz “Zwierzu” Jabłoński, założyciel szkoły

“Moją przygodę ze wspinaniem rozpocząłem w 1997 roku, mając za sobą doświadczenia z innych dyscyplin sportu takich jak pływanie, karate, nurkowanie swobodne. Przypadkiem trafiłem na poznańską cytadelę i… połknąłem bakcyla (obecnie wspinanie tam jest nielegalne, ale na tamtejszych murach wychowały się pokolenia poznańskich wspinaczy).

Po Cytadeli przyszedł czas na skałki – Sokoliki, które stały się miejscem regularnych odwiedzin. Jednakże pod koniec szkoły średniej ograniczona wolność czasowa i finansowa nie pozwalała być w skałach zbyt często, dlatego w czasie, kiedy wyrwanie się z miasta było niemożliwe, drugim domem stała się ściana wspinaczkowa AZS-u. Zdałem sobie sprawę, że wspinaczka i ogólnie pojęta „działalność górska” dostarczają wielu emocji, których w innych dziedzinach trudno szukać, a zarazem są motorem do rozwoju zarówno fizycznego jak i mentalnego. Od tamtej pory wspinanie i góry są moją wielką pasją, której podporządkowałem całe życie.

Po wspinaczce sportowej uprawianej w skałach i na panelu, przyszła kolej na wspinanie tatrzańskie i alpejskie, początkowo latem, a później również zimą. W późniejszym okresie chcąc rozwijać się w wielu górskich dyscyplinach, zainteresowałem się narciarstwem, paralotniarstwem (ŚKPP) i speleologią (KTJ).

Po kilku latach wspinania, zdobywając doświadczenie i umiejętności przy okazji licznych wyjazdów w skały i góry całej Europy, doszedłem do wniosku, że nie tylko samo wspinanie, ale również zarażanie innych i dzielenie się nim daje ogromną satysfakcję. W 2003 roku otrzymałem propozycję poprowadzenia sekcji wspinaczkowej na AZS-ie i od tego czasu realizuję się również w działalności szkoleniowej. Po tym jak w 2006 roku zdobyłem uprawnienia Instruktora Rekreacji Ruchowej AWF we wspinaczce skałkowej, szkolę regularnie w skałach. Rozwijając się dalej jako instruktor, w 2010 roku zdobyłem uprawnienia Instruktora Sportu AWF we wspinaczce sportowej, a od grudnia 2012 roku posiadam uprawnienia Instruktora Skalnego PZA.

W sezonie zimowym, oprócz wspinaczki lodowej i drytoolingu, gdy tylko nadarza się okazja, oddaję się „białemu szleństwu”, jeżdżąc na nartach (na stoku, skitouring, freeride i biegówki), a czasem nawet na snowboardzie. Poza uprawnieniami instruktorskimi we wspinaczce, posiadam uprawnienia instruktorskie, narciarskie- SITN PZN i szkolę regularnie zimą na nartach.”

Jan Gałek

“Wspinam się od prawie 15 lat. Lubię pracę z ludźmi, którzy chcą być aktywni, a swój wolny czas wiążą z przebywaniem na świeżym powietrzu. Przez pierwsze lata swojej przygody z wertykalnym światem swój czas dzieliłem pomiędzy slackline i wspinanie i to głównie przez pryzmat tej pierwszej dyscypliny byłem postrzegany. Choć pokonywanie metrów w pionie wtedy pośrednio służyło mi także jako sposób na dostanie się na inaczej niedostępne turnie skalne w celu rozpięcia pomiędzy nimi highline, to jednak wspinanie zostało ze mną na stałe, a przez swoje podróże miałem okazję sprawdzać tarcie skały w różnych europejskich ogródkach, Meksyku, Maroko, Iranie, uczyć się klinowania różnych części ciała w Indian Creek, poznać może granitu Yosemite i poczuć oldschoolowy klimat Joshua Tree. Ostatnie kilka lat spędzam na podnoszeniu swojego poziomu sportowego w skałach z liną jak i eksploracji mniejszych form w Kotlinie Jeleniogórskiej. Skończyłem studia na AWF Wrocław, prowadzę sekcję wspinaczkową na boulderowni Groto we Wrocławiu, jestem routesetterem oraz jakiś czas temu zostałem nowym Instruktorem Wspinaczki Skalnej PZA”

Szymon Jeżak
“Wspinam się od kiedy pamiętam, zarówno w naturze jak i w sztucznych formacjach, w skałach, ale i w górach wysokich. Fizycznie boulderowiec, ale o sercu wspinacza wielkościanowego. Najczęściej można spotkać mnie szwędającego się po Sokolikach, gdzie czuję się jak w domu. Odwiedzam regularnie sektory wspinaczkowe w państwach europejskich. Ważny jest dla mnie rozwój własnych możliwości i umiejętności, ale też zwiększanie bezpieczeństwa w aktywności wspinaczkowej oraz przekazywanie tej wiedzy dalej. Na co dzień prowadzę zajęcia na jednej z Poznańskich ścianek oraz doradzam przy doborze szpeju w sklepie górskim.”

Tomasz “Stefan” Stefanowicz

“Pierwsze szlify w branży szkoleniowej zdobywałem w harcerstwie, prowadząc zajęcia zarówno dla młodzieży jak i instruktorów, notabene to właśnie w harcerstwie w 99 roku ubiegłego wieku rozpoczęła się moja przygoda ze wspinaniem. Dziś jestem Instruktorem Wspinaczki Sportowej Polskiego Związku Alpinizmu. Swoje doświadczenie i pasje z edukacji rozwijam prowadząc kursy wspinaczkowe. Na co dzień możecie mnie spotkać na poznańskich ścianach wspinaczkowych Blok Haus i Blok Line na których od lat prowadzę sekcje zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.”